fbpx

Komplikované poranění u koně

U koní se nečastěji vyskytují špatně hojící se rány na končetinách. K poranění dochází během chůze, v boxu, ale také kvůli přivření končetiny do dveří. Nejrizikovější jsou místa pod kolenním kloubem a karpem (hlezno, spěnkový kloub, spěnka). K běžným případům také patří poranění kopyta cizím předmětem, na který kůň šlápne.

Hlavním problémem při léčení poranění končetin u koní je velmi nízká vrstva podkožních tkání. Bezprostředně pod kůží se nachází kost, nebo kloub. Z tohoto důvodu má rána tendenci hypergranulovat (tvorba nadměrného množství granulační tkáně během zánětu), což je vysoce nežádoucí. Hypergranulační tkáň bývá nutné chirurgicky odstranit, čímž se rána opět obnovuje.

Zrádná bývají zejména malá, špatně situovaná poranění, ze kterých mohou vyvstat vážné následné komplikace.

Vlhké hojení ran koní pomocí Anigranu

Anigran je přípravek kombinující kyselinu hyaluronovou s jodovým komplexem, určený pro ošetřování špatně se hojících, chronických, infikovaných ale i akutních ran.

Anigran zajišťuje hydrataci rány, vytváří vhodné podmínky pro regeneraci a aktivně podporuje hojící proces. Příznivým vedlejším efektem je snížená tvorba nevzhledných hypertrofických jizev, zkrácení doby terapie a potlačení tvorby hypergranulační tkáně. Další výhodou Anigranu je skutečnost, že po ošetření zvířete již není vždy nutné držet koně v suchém prostředí.

Kyselina hyaluronová díky své vysoké afinitě k vodě zabraňuje přisychání obvazu k ráně a udržuje bezprostřední okolí rány dostatečně hydratované. Tím podporuje životaschopnost a přirozenou migraci buněk.

Jód, který dodává gelu typicky medové zabarvení, zajišťuje potlačení patogenů v ráně. Použitý jódový komplex nebyl již dále chemicky modifikován, a to z důvodu potlačení možného rizika vzniku alergických reakcí. S tím je nutno počítat u infikovaných ran - jód z krytí rány vyprchá během 24 hodin a poté je nutné na infikovaných ranách obvaz vyměnit.

Správný způsob aplikace a dávkování si stáhněte jako příručku v PDF

jak_pouzit_anigran.png

Nejčastější poranění koní

Veterináři používají Anigran nejčastěji při ošetřování traumatických poranění koní. Mezi nejrizikovější rány obecně patří tržné nebo zhmožděné rány v oblasti dolní části končetin (mezi kopytem a hlezenním či karpálním kloubem), kde hrozí riziko zasažení důležitých struktur, jako jsou například šlachy a šlachové pochvy. Většina poranění lokalizovaných v této oblasti, má obecně velmi špatnou tendenci k hojení a hrozí zde riziko rozvoje infekce. Použití Anigranu je vhodné také při ošetřování ran před primární odloženou suturou nebo sekundární suturou.

Poranění kopyta – Vinou cizího předmětu (hřebík, drát atd.) může dojít k proražení kopyta koně. Těleso buďto prorazí kopyto skrz nebo pouze způsobí malou ránu, která se může na povrchu zahojit a uvnitř kopyta vznikne absces, ten často postupuje ke korunce, kde se provalí. Gelová forma Anigranu umožňuje jeho aplikaci přímo do rány a díky tomu se rána hojí ze středu kopyta ven. Tím se minimalizuje riziko vzniku dalšího abscesu, navíc Anigran výrazně urychluje dobu hojení.

Poranění karpu – Díky odřením a dalšímu možnému poranění se velmi často vyskytují rány na karpu koně. Tato rána je velmi komplikovaná z toho důvodu, že se jedná většinou o kruhovou ránu, která se sama o sobě velmi špatně hojí. Navíc je rána díky pohybu končetiny velmi namáhána, což zhoršuje kontrakci rány a výrazně prodlužuje dobu hojení. Při aplikaci Anigranu dochází opět k vlhkému hojení a rána se hojí jak po krajích, tak od spodu. Rána se hojí výrazně rychleji a navíc dochází ke snížení velikosti jizvy, která je v těchto místech jednak neestetická a také je jemnější než kůže a může tedy jednodušeji dojít k jejímu opětovnému roztrhnutí.

Poranění spěnkového kloubu – Problémy u poranění spěnkového kloubu je velmi podobné jako u poranění karpu.

Poranění spěnky – K poranění spěnky dochází nejčastěji díky řezným a sečným ranám, které si kůň způsobí v boxu nebo ve výběhu o stěnu. Rána se zde hojí velmi špatně a má tendenci k hypergranulaci, navíc má často měsíčkovitý tvar a proto se rána velmi špatně zatahuje. Při aplikaci přípravku Anigran se omezí hypergranulace a rána se začne zatahovat ze všech stran bez tvorby strupu.

Prohlédněte si fotografie průběhu hojení

Všechny uvedené kazuistiky byly hojené prostředkem Anigran.