fbpx

Nejvýznamnější a také nejznámější vlastností kyseliny hyaluronové je její schopnost vázat vodu. Umí toho ale mnohem více. Vedle kosmetiky je kyselina hyaluronová nejčastěji používána při léčbě onemocnění kloubů a při hojení ran.

Hyaluronan je jednou ze dvou hlavních součástí kloubní tekutiny, které propůjčuje fyzikální vlastnosti podobné kaučuku. Viskozita synoviální tekutiny je nepřímo závislá na obsahu vody. Je-li vody méně, je viskóznější. Tohoto efektu je využito v kloubu, kdy při tlaku na kloub dochází k vypuzení vody, zahuštění kloubního roztoku a tím k utlumení tlaku. Nezanedbatelný je také její efekt analgetický (tlumení bolesti).

Léčba kloubních potíží zvířat

Kyselina hyaluronová (též hyaluronan, hyaluronát sodný nebo HA) je polysacharid vyskytující se běžně v kůži, očích, kloubní tekutině a chrupavce. Její molekulu si lze představit jako dlouhý řetěz, jehož vlastnosti a zároveň působení v organismu je závislé právě na jeho délce (molekulové hmotnosti). Dlouhé řetězce kyseliny hyaluronové jsou tělu vlastní a nevyvolávají tedy zánětlivé reakce, naopak je lze považovat za protizánětlivé látky. Z tohoto důvodu je již od 70. let minulého století používána při léčbě artritických stavů a dalších nemocí kloubů u zvířat (zejména koní a psů). Zpočátku byly injekce aplikovány přímo do postiženého kloubu, především jako náhrada kortikosteroidů. Problémem však bylo, že v malém avšak nezanedbatelném procentu případů, docházelo při této formě podávání k zanesení infekce do kloubu, popřípadě poškození chrupavky jehlou. Proto je od 90. let minulého století častěji voleno podávání kyseliny hyaluronové do žíly. Tento způsob byl zpočátku přijímaný skepticky, nicméně vědecká studie prokázala účinnost žilního podání. Velmi oblíbeným léčivem tohoto typu se stal Bonharen.

Teprve v nedávné době vyšlo najevo, že při kloubních potížích lze speciálně upravený hyaluronan podávat také orálně. Toho využívá produkt Geloren z veterinární řady Aktivní zvíře, který obsahuje vysoce účinnou látku Nutrihyl, zajišťující maximální efekt kyseliny hyaluronové při průchodu trávicím traktem.

Hojení komplikovaných ran

funkce_kyseliny_hyaluronove_v_procesu_hojeni.png

Schopnost hyaluronanu přitahovat vodu a podporovat přirozené procesy hojení je využívána zejména u špatně se hojících ran. Kyselina hyaluronová aktivně přitahuje vodu z tkání okolo rány a tím strhává do poškozené tkáně prekurzory hojení. Tímto způsobem se celý přirozený proces hojení výrazně urychluje. Zároveň s tím HA ovlivňuje ukládání kolagenu v kůži a tak snižuje velikost a rozsah zjizvení. Tato její schopnost je vítaná především tam, kde je třeba zachovat po zhojení rány pružnost kůže - typicky třeba na spěnkových kloubech.

Další použití je například u oftalmologických problémů nebo u zánětlivých onemocnění svalů a šlach koní.

Více o kyselině hyaluronové a jejích možnostech použití se můžete dočíst na stránkách předního světového výrobce kyseliny hyaluronové, společnosti Contipro z České republiky.