Kloubní onemocnění znamená výrazné omezení hybnosti zvířete. Může být způsobené nadměrným opotřebením kloubu (například kvůli zvýšené pohybové záteži), záněty, zraněními, stárnutím nebo dědičnými predispozicemi.

Hlavní příčinou kloubních problémů je pokles hladiny kyseliny hyaluronové v chrupavce a v kloubní tekutině. Tato látka na sebe váže vodu a tím zajištuje správnou viskoelastickou funkci synoviální tekutiny (gelu podobná tekutina, která promazává kloub). Také lubrikace chrupavky je přímo úměrná koncentraci kyseliny hyaluronové.

Pokud chrupavka není dostatečně lubrikovaná a nedochází k účinnému tlumení nárazů, může ve výsledku dojít k nevratnému poškození chrupavky (rozvoj artrózy). Při větším poškození už chrupavku nelze navrátit do původního stavu a obnovit tak hybnost kloubu.

Funkce kyseliny hyaluronové v kloubu

 • Zajišťuje elasticitu kloubní tekutiny.
 • Snižuje aktivitu zánětlivých buněk.
 • Redukuje množství zánětlivých mediátorů.
 • Inaktivuje volné kyslíkové radikály.
 • Působí preventivně proti degeneraci chrupavky.
 • Stimuluje chondrocyty k produkci další kyseliny hyaluronové.
 • Snižuje bolestivost (má přímý vliv na volná nervová zakončení).
lecba-kloubu-kloub.jpg

Po zaznamenání kloubních potíží je vhodné ihned zahájit léčbu pomocí dodávání kyseliny hyaluronové do organismu. K tomu již déle než 15 let úspěšně pomáhá český výrobek Bonharen.

Návrat k aktivitě: Bonharen®

Bonharen představuje účinnou léčbu onemocnění kloubů s vynikajícími výsledky v ochraně chrupavky. Jedná se o čistou kyselinu hyaluronovou (Sodium hyaluronate), která je určena k léčbě onemocnění pohybového aparátu zvířat. Aplikace Bonharenu snižuje zánět synoviální membrány a normalizuje vlastnosti kloubní tekutiny.

Terapeutický efekt Bonharenu byl prověřen multicentrickou klinickou studií, které se zúčastnilo 14 veterinárních pracovišť. Příznivý vliv Bonharenu byl zaznamenán u širokého spektra onemocnění (osteoartritida, osteoartróza, traumatické poranění kloubu, tendovaginitida, poranění šlach, defekty páteře). Kyselina hyaluronová má navíc analgetický účinek, tedy tlumí bolest.

bonharen.jpg

Bonharen

Jedná se o léčivo. K dostání u vašeho veterináře!

Balení: injekční léčivo, 6x6 ml nebo 3x6 ml

Obsah látky: 10 mg v 1 ml injekčního roztoku

Dávkování: 6 ml

Počet dávek: 6 dávek

Interval mezi dávkami: 7 dní

Méně intenzivní kloubní obtíže můžete řešit pomocí kloubní výživy Geloren, kterou volně koupíte v chovatelských potřebách. Přečtěte si, jak Geloren pomáhá proti kloubním obtížím.

Léčba kloubů pomocí Bonharenu

Díky tomu, že se kyselina hyaluronová řadí mezi látky typu SYSADOA (=Sympatomatic Slow Action Drug in Osteo-Arthrosis), tedy mezi pomalu působící lék v terapii artrózy, není požadovaný účinek okamžitý, ale jeho nástup je pozvolný. Výsledný efekt nicméně přetrvává i po skončení terapie. Po aplikaci doporučených 6 dávek je dlouhodobý chondroprotektivní efekt výrazně lepší než po aplikaci pouhých 5 dávek.

Bonharen představuje účinnou léčbu onemocnění kloubů a pohybového aparátu u zvířat (koní, psů a koček) s vynikajícími výsledky v ochraně chrupavky a zastavení rozvoje degenerativních onemocnění chrupavčité tkáně. Jedná se o kyselinu hyaluronovou (Sodium hyaluronate) v maximální čistotě a kvalitězískávanou biotechnologickou cestou.

Bonharen byl hodnocen jako efektivní v 94 % případů. Zlepšení stavu bylo zaznamenáno s opožděným nástupem v průběhu jednoho měsíce, avšak symptomatický účinek přetrvával dlouhodobě.

Užívání Bonharenu má za následek

 • zlepšení hybnosti kloubu
 • snížení kulhání
 • zmenšení naplnění kloubu
 • redukce otoku a bolestivosti
 • pozitivní efekt u jedinců trpících osteoartritidou v různých stádiích

Upozornění

Stránka o kloubní léčbě obsahuje odborné údaje o léčivech a je určena výhradně veterinářům a zdravotním pracovníkům!