Důvody proč se zajímat o zuby psů a koček jsme již vysvětlovali v článku o Kelparenu. Pokud si je chcete pročíst znovu, podívejte se zde.

Proč je potřeba pečovat o psí a kočičí chrup?

  1. doba života psů a koček se prodloužila
  2. změnilo se složení a struktura stravy – psi ani kočky již nemají tolik příležitostí k čištění zubů během okusování potravy
  3. šlechtěním některých plemen došlo ke změně tvaru lebky a snížila se samočistící schopnost chrupu

jak-čistit-psovi-zuby

Na nevyčištěných zubech psů a koček vzniká zubní plak a kámen

Pokud zuby psům a kočkám nečistíme, dochází v podstatě k tomu stejnému jako u lidí. Na zubech se usazují zbytky potravy, ty se stávají živnou půdou pro mikroorganismy, které přirozeně v ústní dutině žijí. Vytváří se zubní plak, který se postupem času mineralizuje na zubní kámen. Zubní kámen potom působí na dásně, které se odchlipují a vzniká prostor pro další problémy – zarudnutí a záněty dásní (gingivitida), parodontóza až vypadnutí zubu.
Tento proces je ještě doprovázen nepříjemným zápachem, který ucítíte pokaždé, když váš parťák kolem vás projde s otevřenou pusou.
jak-správně-psovi-čistit-zuby

Péče o zuby psa a kočky je důležitá. Co všechno byste měli dělat?

  1. čistit zuby, alespoň 2x týdně,
  2. podávat doplňky na čištění zubů,
  3. pravidelně kontrolovat stav zubů sami doma,
  4. nechat zuby prohlédnout veterinárním lékařem při pravidelných očkováních.

Jak psovi a kočce vyčistit zuby pomocí pasty a kartáčku?

Na čištění používejte výhradně psí zubní pasty a speciální kartáčky. Nejlépe je začít psa učit čištění od štěněcího věku – štěně si zvykne na kartáček i chuť pasty a mu čištění nebude dělat problém. U starších psů potom bude zvykání trvat déle. Nejprve mu dejte na prstu ochutnat pastu, potom psa nechte očuchat kartáček a pomalu zkuste zuby čistit. Nespěchejte! Pokud to nepůjde všechno hned, nebojte se, buďte trpěliví a postupujte krůček po krůčku. Zkoušejte to každý den znovu.

Dentální tyčinky pro psy a kočky s obsahem mořské řasy Kelpy

Ruku na srdce, nebude asi moc majitelů, kteří budou čistit zuby psovi každý den. Dny, kdy zuby nečistíte, dávejte psovi dentální tyčinky na čištění zubů. U tyčinek se vždy dívejte na složení a vybírejte podle toho, zda obsahují aktivní látky a ne pouze obiloviny.
Z tohoto důvodu byly vyvinuty tyčinky Kelparen, které obsahují mořskou řasu Kelpu a kyselinu hyaluronovou. Mořská řasa Kelpa působí přes trávicí trakt, odkud přechází do krve a mění složení slin. Kyselina hyaluronová zklidňuje podrážděné a zanícené dásně. Pokud Váš pes tyčinku ještě žvýká, tak hurá, mechanicky si u žvýkání čistí zuby. Pokud tyčinku rovnou zhltne, nevadí, aktivní látky působí i ze žaludku.

studie procenta

Toto jsou výsledky z našeho testování účinnosti tyčinek Kelparen. Pokud si chcete testování prohlédnout podrobněji, podívejte se na výsledky testování.

Čištění zubů psa a kočky ultrazvukem je občas bohužel nezbytné

Když se budete o zuby svého čtyřnohého parťáka řádně starat, nebude vás obtěžovat nepříjemným zápachem. Pokud má pes již zuby zažloutlé a pokryté zubním kamenem, vezměte ho k veterinárnímu lékaři a nechte mu zubní kámen odstranit. Veterinář po odstranění zubního kamene zároveň zkontroluje zuby. Tím, že budete zuby čistit, oddálíte další ošetření u veterinárního lékaře, které se většinou dělá pod narkózou.