Kloubní výživa a vše kolem ní 

Na českém trhu je nespočet kloubních výživ a není se čemu divit, klouby trápí velkou část populace. Kloubní výživa je pouze doplněk stravy, tedy při jeho uvedení na trh není nutné dodávat testy účinnosti ani kvality, pouze dokázat, že potravina je bezpečná. Z toho důvodu kloubní výživu vyrábí nespočet firem. Jak ale vybrat tu která opravdu funguje?

Nekoukejte na krásný obal, počet zaručeně účinných látek ani na televizní reklamy šťastně běhajících lidí nebo na cenu, které zpravidla není důkazem, že se jedná o kvalitní kloubní výživu. Nejdůležitější je se podrobně podívat na množství a typ aktivních látek.

 jak vybrat kloubni vyzivu

Které látky opravdu účinkují? 

Výrobci do kloubní výživy přidávají nespočet látek s velmi sporným vlivem na klouby. Vědecky dokázanou účinnost má ovšem jen velmi málo aktivních látek, které to jsou?

Kyselina hyaluronová – nejdůležitější látka pro klouby, má prokázanou účinnost a samotná se používá k léčbě kloubních onemocnění pomocí přímých injekcí do kloubu.

Chondroitin sulfát – druhá nejdůležitější látka, která dodává chrupavce pružnost a obnovuje rovnováhu kloubní tekutiny.

Kolagen – jde o peptidy, důležité pro správnou funkci kloubů, vazů a šlach. Je jedno jestli se jedná o kolagen I, II, III nebo cokoliv jiného, protože ve výsledku jsou tyto typy kolagenu velmi podobné. Mají pouze jiný poměr aminokyselin.

Glukosamin – látka, mající vliv na chrupavku stejně jako kyselina hyaluronová, ale bez dalších jejích pozitivních vlastností.

MSM – látka která se užívá jako protizánětlivá a analgetikum, bohužel má malý účinek a je nutné ji užívat ve velkém množství.

HA

Množství v denní dávce 

Platí takové pravidlo, čím složitější je dopočítat se množství aktivních látek v denní dávce, tím méně jich tam je. Tedy pokud výrobce napíše, že v jedné dávce je 60 mg kyseliny haluronové, je na první pohled jasné, že jí tam kolik je. Ovšem, když výrobce napíše, že v 1 kg je 200 mg kyseliny hyaluornové a denní dávka je jedna tableta, je velice nejasné, kolik jí vlastně přijmete, protože prvně musíte zjistit, kolik váží tableta (většinou podělíte váhu balení počtem tablet, např. 300g / 60 tbl, kdy vám vyjde, že jedna tableta váží 5g. No a 5g je pouze 1/200 z udávaného množství. Po tomto velmi složitém propočítání vám tedy vyjde, že obsah kyseliny hyaluornové v jedné tabletě je pouze 1 g, tedy 60x méně než v předchozím produktu!

Forma kloubní výživy

Pro jednoduchou aplikaci je důležité, aby přípravek byl v příjemné formě. Na trhu existují prášky, tablety, sirupy a želé tablety. V případě, že je forma nepříjemná tak se často se stává, že s užíváním časem přestanete nebo některé dny vynecháte. Je proto vhodné vybrat přípravek, na jehož užívání se budete těšit.

Kostka

Cena za měsíční užívání 

Když už víte, jaký je obsah v denní dávce je dobré si propočítat kolik zaplatíte za měsíční užívání, tento údaj se často velmi liší, některé přípravky jsou totiž na první pohled drahé, ale vydrží i 5 měsíců, na druhou stranu levné přípravky jsou často pouze na měsíc a musíte je koupit pětkrát.

Kde se přípravek vyrábí?

U výrobku je vždy dobré si ověřit, zda je vyráběn v ČR nebo je k nám dovážen. Nejde jen o to, že je lepší podporovat české firmy, ale hlavně se čeští výrobci musí řídit našimi zákony a dodržovat kvalitu. U produktů, které jsou dováženy ze zahraničí, si těžko pohlídáte, z jakých zemí se produkt dováží, a jaké v tamní zemi mají požadavky na kvalitu.

Zjistěte si reference

Při výběru kloubní výživy je vždy dobré si přečíst nezávislé hodnocení ostatních uživatelů, kteří již s danou kloubní výživou mají zkušenosti. Dobrým zdrojem těchto referencí od jiných uživatelů je Heureka.

reference Geloren

 

Opravdu přípravek obsahuje aktivní látky, které deklaruje?

Z výsledků dTestu je patrné, že mnoho výrobců ze zahraničí dává do přípravků výrazně méně aktivních látek než deklaruje na obalu. Toto si prakticky žádný český výrobce netroufne. Zde najdete výsledky dTestu z května 2016.