fbpx

Jistě víme, jak to s klouby chodí u nás lidí. Mládí má zelenou, proto se cítíme neohroženě a žádné zdravotní problémy neřešíme. Můžeme dělat, co se nám zlíbí a tělo si s tím nějak poradí. S přibývajícími léty se to začíná zhoršovat. Najednou zjišťujeme, že už to vlastně není tak dobré. Občas nás něco někde píchne, a když se jednou za čas vyhecujeme k nějaké větší akci, tak už to není tak rychlé jako dřív, kdy stačil den až dva a bylo to v pořádku. Najednou potřebujeme víc času a vlastně už se postupně do žádných velkých akci nepouštíme. No a ve stáří to znáte… mám se dobře, jen kdyby mě ty klouby tak nebolely. Už to není, co to bývalo, špatně se mi chodí a pořád mě někde něco bolí…. Poznáváte se? V které fázi vývoje se právě nacházíte?

shutterstock 64434700

Bolest kloubů u psa? Jistě, jen o tom nemluví

Podobně to mají i zvířata, jen s tím rozdílem, že zvíře nám o bolení kloubů nepoví a samo si lék proti bolesti nevezme. Potom je to jen na nás majitelích, abychom problémy odhalili včas, případně se jim snažili předejít. O stavbě kloubu si povíme více v dalším díle našeho seriálu. Už teď si ale můžeme prozradit, že jakmile se chrupavka v kloubu jednou poškodí, už nejde její stav vrátit zpět. Proto bychom se měli snažit poškozením předcházet a dodávat kloubům potřebné živiny dříve, než dojde k jeho poškození vlivem opotřebování. Ideálním pomocníkem je kloubní výživa.

Jak užívat kloubní výživu?

Většina aktivních látek v kloubní výživě patří mezi tzv. SYSADOA (symptomaticky pomalu působící léky proti osteoartróze) – více si o nich povíme v dalších dílech. Jak je již patrné z názvu - u těchto látek chvíli trvá, než se účinky projeví – pomalu působící. Záleží na charakteru obtíží a stavu kloubu, ale u někoho se účinky projeví po týdnu, u někoho po 14 dnech. SYSADOA ale účinkují ještě nějakou dobu po skončení užívání. Proto doporučujeme užívat kloubní výživu dva měsíce nepřetržitě každý den jedna kúra. Potom můžete mít pauzu v užívání a účinek SYSADOA bude přesto přetrvávat. Interval mezi jednotlivými kúrami záleží na charakteru obtíží.

zdena bohacova3

Kdy užívat kloubní výživu?

Kloubní výživa se užívá buď preventivně, tedy v době kdy ještě nejsou znatelné problémy, nebo při obtížích, tedy kdy již pes vykazuje známky kulhání nebo jiného pohybového problému.

Preventivní užívání:
• u psů se sklony ke vzniku kloubních problémů – pro ochranu kloubů
• u nadměrně namáhaných psů – sportující nebo služební psi si více ničí klouby
• u štěňat větších plemen – pro správný vývoj pohybového aparátu

Užívání při obtížích:
• pokud už pes kulhá – pro zastavení zhoršování stavu a nastartování procesu uzdravení
• po úrazech a operacích –pro rychlejší uzdravení
• u diagnostikované artrózy a artritidy - zmírnění projevů bolestivosti a úleva psa

Rychle rostoucí a obří plemena

Dana Cerna Maiova dogaDoporučujeme těmto plemenům udělat alespoň jednu kúru kloubní výživy v období nejrychlejšího růstu mezi 4. a 7. měsícem věku. U psů obřích plemen trvá růst až do 18 měsíců, proto je vhodné kúru kolem 1 roku života zopakovat.

Psi s vrozenou predispozicí ke kloubním onemocněním


Zjistěte si rodokmen psa a zajímejte se o jeho předky, zda některým kloubním onemocněním netrpěly. Pokud ano, udělejte psovi kontrolní rentgen, abyste zjistili stav a postavení kloubů. Potom dávejte kloubní výživu preventivně – stačí 1 x za rok.

Psi v zátěži – sportovní a pracovní psi

kladina

Pokud jsou psi vystaveni vyšší zátěži, hrozí brzké opotřebování kloubů. Doporučujeme těmto psům přidávat kloubní výživu pro zlepšení stavu kloubní tekutiny a vyšší ochranu kloubních chrupavek. U psů bez chronických obtíží doporučujeme 2 kúry ročně. U závodních psů ideálně kúry načasovat jednu před závodní sezónou a druhou po sezóně.

Starší psi a psi s nadváhou


U starších psů to bude podobné jako u starších lidí – klouby začínají postupně bolet. Myslete na to dříve, než začne pes kulhat. U psů s nadváhou dochází k vyšší zátěži kloubů a ty se potom rychleji opotřebovávají. Začněte tedy psům dávat kloubní výživu preventivně. Pokud se ještě kloubní problémy neprojevily, stačí 1 – 2 kúry ročně. Pokud již vidíte, že pes hůř chodí, chce to kúru zopakovat častěji ve schématu 2 měsíce brát, 2 měsíce pauze, 2 měsíce brát….

Psi s chronickými problémy – kulhání, diagnostikované kloubní onemocnění

U této skupiny psů je potřeba dodávat kloubní výživu ve zvýšené míře. Opět platí, že záleží na stupni opotřebení kloubů. V případě už hodně opotřebených kloubů, nemusí kloubní výživa stačit. V těchto případech navštivte veterinárního lékaře, který může aplikovat kyselinu hyaluronovou přímo do žíly – pokud dojde ke zlepšení stavu, stačí již dodávat kloubní výživu. U méně závažných stavů dávejte kloubní výživu, zkuste zachovat schéma 2 měsíce užívat kloubní výživu, 2 měsíce pauza, 2 měsíce užívat. V případě závažnějších stavů již může být pauza 2 měsíce příliš dlouhá a bude nutné začít užívat kloubní výživu dříve, případně ji užívat bez přestávky.

 

Jak vypadá kloub? 

Co a proč kloubní výživa obsahuje?

Podívejte se, jak dopadlo testování účinnosti Gelorenu dog na 5 veterinárních pracovištích.