fbpx

Poradna

Moč ve vodě | 12. 11. 2015 12:11

Dobrý den, prosím o radu. Mám prasátko a poslední dobou mám podezření, že si močí do pitné vody . Mám ho v chlívě, tak to nevím určitě. Co by to mohlo případně znamenat? Děkuji za odpověď.

vložil:  
Jana

Odpověď ze dne 19. 11. 2015 16:09

Dobrý den,bylo by asi vhodné jej nějakou dobu pozorovat, abyste si byla jista, zda tento problém má. Změna chování tohoto typu může mít více příčin. Mezi nejčastější patří nemoci močového ústrojí a psychické potíže. V případě např. zánětu močových cest je pro zvíře močení bolestivé a proto se snaží najít způsoby, jak se této bolesti vyhnout. Může proto zkusit močit na neobvyklá místa v domnění, že by se mu mohlo ulevit. Co se týče psychických potíží, jsou tyto problémy někdy těžko diagnostikovatelné a po příčině se musí pátrat. Je proto důležité nejdříve vyloučit zdravotní potíže (např. zmíněné záněty močových cest). Pro prasátka je důležité mít dostatečný prostor na to, aby si jej mohla rozdělit na sektory, ve kterých provádí jednotlivé činnosti – spaní, příjem krmiva a vody, močení a kálení. Pokud prase nemá dostatek prostoru, může docházet k tomu, že močí a kálí i na místa, která by jinak byla určena např. jen k příjmu potravy. Prase jako inteligentní zvíře také potřebuje ke své pohodě dostatek podnětů (hračky, výcvik, procházky).

Lucie

Lucie Bystroňová

Na vaše dotazy odpovídá

MVDr. Lucie Bystroňová

Contipro

 Žádná poradna nikdy nemůže nahradit vyšetření zvířete veterinárním lékařem. Přesto vám ráda poradím, jak můžete svému zvířecímu příteli pomoci na cestě ke zdraví. 

Lucie je zkušená veterinářka, známá především svým zodpovědným a pečlivým přístupem. Nyní pomáhá s vývojem produktů z řady Aktivní zvíře.

 
Tomáš Mohelský

Na vaše obecné dotazy odpovídá

Ing. Tomáš Mohelský

Contipro

 Organizmus je složitý stroj a pro jeho správnou funkci je někdy nutné dodávat kvalitní výživové látky. 

Tomáš vystudoval potravinářskou chemii a biotechnologii, zaměřuje se na účinky aktivních látek a jejich působení nejen v těle zvířat.