fbpx

Poradna

Hojení chronické rány u koně (spodní část břicha) | 24. 5. 2016 15:05

Dobrý den, chci se informovat jak správně používat Anigran na hojení chronické rány u koně. Má chronickou ránu po odstranění povrchového sarkoidu uprostřed břicha ze spodu. Rána se velmi pomalu hojí, pravidelně si ji kobyla rozedře zadní nohou při válení a odhánění hmyzu. Ránu jsem nikdy nevázala krytím, protože v takovém místě bohužel nelze. V případě že by jste měla zkušenost s vázáním rány na břiše, budu ráda za radu. Děkuji M.

vložil:  
M.T.

Odpověď ze dne 26. 5. 2016 13:43

Dobrý den, doporučuji nejdříve ošetření rány veterinárním lékařem, který by ránu důkladně očistil a zbavil ji také odumírající tkáně, pokud se tam nějaká vyskytuje. Poté lze přistoupit k léčbě Anigranem. Anigranem napusťte gázu, kterou pak přiložte přímo na ránu a přikryjte sterilním obvazem a savou vrstvou na odvod sekretu z rány (doporučuji konzultaci veterinářem – doporučí Vám, případně i poskytne obvazový materiál a ukáže postup převazu). Okolí rány můžete vyholit a krytí rány poté přilepit Omnifixem ke kůži a celé to krýt popruhy (viz dále).Obvaz se vyměňuje nejdříve každý den, později lze interval prodloužit na dva dny (toto by měl zhodnotit ošetřující veterinář). Vzhledem k tomu, že popisujete traumatizaci rány pacientem, krytí rány by bylo vhodné. Máte pravdu, že krytí ran na břiše je komplikované. Existují bandáže pro koně přímo na rány na břiše, ale jsou dost drahé. Pokud umíte šít a máte vhodný materiál (pevný a zároveň dobře pratelný), můžete si vyrobit „postroj“ na krytí rány. Inspirovat se můžete na některých webových stránkách  (doporučuji hledat v angličtině podle klíčových slov bandage, abdomen, horse) – doporučuji takový, aby byl dost široký přes břicho a dal se fixovat přes krk a hruď (aby nesjížděl) a fixovat na suché zipy (snadno se s nimi zachází).  Pruhy by měly být dostatečně široké a pevné, aby se nekrčily a koně neškrtily. Doporučuji vyrobit aspoň dva, aby se v případě zašpinění jednoho mohl použít druhý než se ten první vypere a uschne.  Pravidelně také kontrolujte stav kůže pod popruhy bandáže, aby koně nedřely a kůže se pod nimi nezapařovala.

Lucie

Lucie Bystroňová

Na vaše dotazy odpovídá

MVDr. Lucie Bystroňová

Contipro

 Žádná poradna nikdy nemůže nahradit vyšetření zvířete veterinárním lékařem. Přesto vám ráda poradím, jak můžete svému zvířecímu příteli pomoci na cestě ke zdraví. 

Lucie je zkušená veterinářka, známá především svým zodpovědným a pečlivým přístupem. Nyní pomáhá s vývojem produktů z řady Aktivní zvíře.

 
 

Na vaše obecné dotazy odpovídá

Ing. Pavla Machalová, Ph.D.

Contipro

 Organizmus je složitý stroj a pro jeho správnou funkci je někdy nutné dodávat kvalitní výživové látky. 

Pavla vystudovala potravinářskou chemii a biotechnologii, zaměřuje se na účinky doplňkových látek a jejich působení v těle.