fbpx

Poradna

kulhání koně | 6. 6. 2016 2:06

Dobrý den, můj kůň kulhá a podle vet mi říkal, že má pravděpodobně artrózu kroužek, protože ne kloubu má i nárůstky. Ovšem někdo radí pohybovat-někdo zase stát. A nyní jsem dostala typ na váš preparát.Je možné mu ho dávat do krmiva? nesnáší injekce.Myslíte že mu tomůže pomoct?

vložil:  
Marta Opatová

Odpověď ze dne 8. 6. 2016 11:19

Dobrý den, kroužek je osteoartritida kloubu mezi prstními články prstu koně (kopytní nebo korunkový kloub) a toto onemocnění je charakteristické právě kostními výrůstky tzv. osteofyty. Ty vznikají jako odpověď organismu na poškození tkání kloubu zánětem.  K tomuto onemocnění se musí přistupovat komplexně a po celý život koně. Cílem péče je co nejvíce zmírnit zánět v kloubu a chránit chrupavku. To zahrnuje i správnou úpravu kopyt, aby byla při došlapu rovnoměrně zatížená. Nerovnoměrné zatížení kopyta má za následek nerovnoměrné zatížení kloubů nad ním a tím přetěžování některých jeho částí včetně úponů vazů a šlach. Nesprávně upravené kopyto může být i příčinou tohoto onemocnění. Úprava kopyt má vliv na celkové držení těla koně – špatně upravené kopyto má podobný efekt jako byste si vzali nestejnoměrně sešlapané boty. V případě bolestivosti a nutnosti řešit zánět se podávají protizánětlivé léky, často v injekční podobě intravenózně nebo přímo do kloubu. Další pomocí může být dlouhodobé podávání kloubní výživy, které může pomoci zamezit dalšímu poškození chrupavky a případně i zmírnit příznaky onemocnění. Takovouto kloubní výživou je i náš produkt Geloren HA. Obsahuje chondroitin sulfát, želatinu a hyaluronát sodný. Geloren HA jsou želatinové kostky, které můžete Vašemu koni dávat jako pamlsek, případně je nakrájet na kousky a zamíchat do krmení, pokud by měl s jejich přijímáním problém. Hyaluronát sodný se dá koni podávat také intravenózně a k tomu je určen náš preparát Bonharen intravenous, který bych Vám také doporučila, pokud by přece jen bylo možné Vašemu koni něco injekčně aplikovat. Co se týče pohybu koně, to by měl zhodnotit Váš veterinář vzhledem ke klinickým příznakům a délce trvání problému. Obecně se spíše doporučuje krátký, lehký  a častější pohyb, protože pohybem kloubu se podporuje látková výměna v kloubu a jeho výživa. Vhodný je pobyt na pastvě a po vymizení kulhání lze pomalu začít koně zatěžovat. Délku a intenzitu práce je třeba zvyšovat pomalu a když kůň začne kulhat, je třeba práci opět ubrat. Takto lze najít rozumný kompromis, aby se kůň hýbal a zároveň ho pohyb nebolel. Dalšími možnostmi doplnění léčby je působení tepla, magnetoterapie nebo ESWT (Extracorporeal shock wave therapy). Musím zejména zdůraznit komplexní přístup k celému problému, kde dlouhodobé podávání kloubní výživy (např. Gelorenu HA) je jedním z dílků skládačky. Čím více kroků pro zmírnění zánětu a podporu kloubů uděláte, tím lépe pro Vašeho koně.

Lucie

Lucie Bystroňová

Na vaše dotazy odpovídá

MVDr. Lucie Bystroňová

Contipro

 Žádná poradna nikdy nemůže nahradit vyšetření zvířete veterinárním lékařem. Přesto vám ráda poradím, jak můžete svému zvířecímu příteli pomoci na cestě ke zdraví. 

Lucie je zkušená veterinářka, známá především svým zodpovědným a pečlivým přístupem. Nyní pomáhá s vývojem produktů z řady Aktivní zvíře.

 
 

Na vaše obecné dotazy odpovídá

Ing. Pavla Machalová, Ph.D.

Contipro

 Organizmus je složitý stroj a pro jeho správnou funkci je někdy nutné dodávat kvalitní výživové látky. 

Pavla vystudovala potravinářskou chemii a biotechnologii, zaměřuje se na účinky doplňkových látek a jejich působení v těle.