fbpx

Poradna

Kousáné tlapek | 7. 12. 2016 17:12

Dobrý den, mám takový dotaz. Máme 6 letého jezevčíka (hladkosrstého). Nikdy dříve to nedělal, ale začal si z ničeho nic kousat tlapky (hlavně přední). Občas je to tak horlivě, že u toho kňučí. Nevím, co s tím mám dělat. Dívala jsem se, jestli tam nemá něco zaraženého, ale tlapky jsou naprosto v pořádku. Myslíte si, že by mu vadily chloupky okolo polštářků? Děkuji moc. Na shledanou.

vložil:  
Denisa

Odpověď ze dne 14. 12. 2016 19:43

Dobrý den, na tlapkách, zejména mezi prsty mohou vznikat svědivé záněty kůže způsobené bakteriemi, kvasinkami nebo parazity, případně i cizím tělesem, které nemusí být vždy dobře patrné. Například osina, která se zabodla v meziprstí a dostala se do podkoží, kde je schopna i putovat, nemusí být na první pohled patrná. Také drobné třísky na pigmentované kůži se často přehlédnou. Další příčinou okusování tlapek mohou být i alergie, případně záněty drápového lůžka (bývají bolestivé). V některých případech může být okusování končetin i psychicky podmíněno (stres), ale tato příčina se může vzít v úvahu až poté, co se vyloučí příčiny jiné, výše uvedené. Co se týče Vámi zmíněných chloupků mezi prsty, je nepravděpodobné, že by mu začaly vadit najednou samy od sebe. Hustá srst v meziprstí spíše predisponuje kůži k zánětům z důvodu špatného vysoušení (např. poté, co pes proběhne kaluží nebo bahnem a srst uschne pouze na koncích, ale v hloubce zůstává vlhká a v kombinaci s tělesnou teplotou tam vznikají vhodné podmínky pro množení mikroorganismů). Jak vidíte, může být příčin celá řada a z tohoto důvodu bych Vám doporučila návštěvu veterinárního lékaře, který by psovi tlapky prohlédl a případně si udělal i laboratorní vyšetření.

Pavla

Lucie Bystroňová

Na vaše dotazy odpovídá

MVDr. Lucie Bystroňová

Contipro

 Žádná poradna nikdy nemůže nahradit vyšetření zvířete veterinárním lékařem. Přesto vám ráda poradím, jak můžete svému zvířecímu příteli pomoci na cestě ke zdraví. 

Lucie je zkušená veterinářka, známá především svým zodpovědným a pečlivým přístupem. Nyní pomáhá s vývojem produktů z řady Aktivní zvíře.

 
Tomáš Mohelský

Na vaše obecné dotazy odpovídá

Ing. Tomáš Mohelský

Contipro

 Organizmus je složitý stroj a pro jeho správnou funkci je někdy nutné dodávat kvalitní výživové látky. 

Tomáš vystudoval potravinářskou chemii a biotechnologii, zaměřuje se na účinky aktivních látek a jejich působení nejen v těle zvířat.