fbpx

Poradna

Bolesť a nehojenie sa zadnej ľavej labky | 2. 3. 2017 20:03

Dobrý deň, naš pes ma od 9.12.2016 problém so zahojením sa zadnej ľavej labky. Našli sme ho doma po príchode z práce, že mu krváca noha. Niečo v zmysle ako by si prepichol patu. Zašli sme za veterináron, ktorý ju vyčistil a dal nám iod na oplachovanie. Labka sa po týždni nezahojila a tak veterinár nasadil antibiotika. Po vybraní antibiotik (5 dní) to v celku vyzeralo sľubne, ale po krátkej dobe sa rana znovu otvorila a na nohe sa vytvorili take "lézie". Ďalšia návšteva veterinara bola, že sme spravili kompletne rozbor krvi, kde sa nepotvrila cukrovka. Následne bol urobený test aj na Cushinga. Počiatočná hodnota kortizolu bola 80,6 a po 8 hodinách 64,6. Konštatovanie veterinára bolo, že asi to je daný syndrom a preto sa poranenie nehojí. Pes ma 14 rokov a do tej doby bol vcelku vitálny. Je husto ochlpený a srsť mu nepadá. Čím ďalej tým viac na tu nohu kríva a rana sa doposial nezahojila. Poradte, či by bolo vhodné aplikovať na ranu prípravok Anigran. Ďakujem za odpoveď!

vložil:  
Oxana Skoková Habuštová

Odpověď ze dne 7. 3. 2017 18:34

Dobrý den, na Vámi popisovanou ránu lze použít náš přípravek Anigran, který podporuje hojení ran. Ránu je vhodné nechat do úplného zahojení pod obvazem, který by se měl pravidelně vyměňovat. Je také třeba zamezit promočení obvazu a udržovat jej v čistotě, aby nedocházelo k zapaření a zánětům kůže pod obvazem. Rány v místě, kde dochází k zatěžování končetiny se obecně hojí hůře, protože zde dochází mezi okraji rány k pohybu a jejich vzájemnému oddalování při každém došlápnutí. Navíc je u staršího organismu regenerační schopnost tkání horší a tedy i hojení může probíhat pomaleji. Hojení může zhoršovat také případná infekce rány. Zejména u bodných ran to může být problém proto, že infekce probíhá hluboko pod kožním povrchem a ačkoli rána na první pohled vypadá dobře, v hloubce se tvoří hnis. V takových případech je potřeba revize rány, její důkladné vyčištění a případně se nasazují antibiotika. Cushingův syndrom může být také příčinou zpomaleného hojení. Jeho diagnostiku a případnou léčbu by měl určit ošetřující veterinární lékař. Ne všechny příznaky daného onemocnění musí být u konkrétního jedince vyvinuty a nejsou-li přítomny, nevypovídá to o absenci onemocnění, zejména pokud je onemocnění v počátečním stádiu.

Pavla

Lucie Bystroňová

Na vaše dotazy odpovídá

MVDr. Lucie Bystroňová

Contipro

 Žádná poradna nikdy nemůže nahradit vyšetření zvířete veterinárním lékařem. Přesto vám ráda poradím, jak můžete svému zvířecímu příteli pomoci na cestě ke zdraví. 

Lucie je zkušená veterinářka, známá především svým zodpovědným a pečlivým přístupem. Nyní pomáhá s vývojem produktů z řady Aktivní zvíře.

 
Tomáš Mohelský

Na vaše obecné dotazy odpovídá

Ing. Tomáš Mohelský

Contipro

 Organizmus je složitý stroj a pro jeho správnou funkci je někdy nutné dodávat kvalitní výživové látky. 

Tomáš vystudoval potravinářskou chemii a biotechnologii, zaměřuje se na účinky aktivních látek a jejich působení nejen v těle zvířat.