fbpx

Poradna

patela | 17. 7. 2018 17:07

Dobrý den, pes - boloňský psík, 13 měsíců, běhá agility. Při jednom běhu mu v zatáčce ujely zadní nohy, pes vykvil,a začal kulhat na pravou zadní nohu. Bylo zjištěné, že mu vyskočila patela, která se mechanicky vrátila na své místo. Pes kulhal občas asi 3 dny.Nyní nekulhá, ale lze mu po natažení zadní nohy mechanicky patelu vyhodit... Můj dotaz tedy je, jestli podávání Geloranu pomůže ke zpevnění pately, aby tato byly opět napevno na svém místě. Děkuji

vložil:  
Marie

Odpověď ze dne 30. 11. -0001 1:00

Dobrý den,
tzv. luxace pately je u malých plemen psů poměrně častým problémem, který bývá dědičný. U Vašeho pejska mohlo dojít k „vyskočení“ čéšky až při zmíněném uklouznutí, ale problém tam mohl být přítomen už dříve. K luxaci pately dochází často tehdy, pokud je žlábek dolního konce stehenní kosti, ve kterém čéška klouže, příliš mělký nebo po traumatu. Pokud k „vyskakování“ čéšky dochází často, má to samozřejmě vliv i na chrupavku kolenního kloubu a její opotřebování, časem vzniká artróza. Z tohoto důvodu je podávání Gelorenu Dog zcela na místě. Navíc je ale třeba pátrat i po příčině (zda je luxace následkem traumatu nebo je i mělce utvářený žlábek a lze tedy předpokládat vrozenou predispozici) a sledovat stav dlouhodobě a to na obou pánevních končetinách. V případě, že se stav nezlepší a stupeň luxace se zhorší, může Vám být doporučeno chirurgické řešení. Vzhledem k tomu, že další vývoj onemocnění záleží na příčině a stupni luxace čéšky, doporučuji konkrétní postup u Vašeho psíka konzultovat s ošetřujícím veterinárním lékařem, který také zhodnotí, zda je agility vhodným pohybem pro Vašeho pejska (skákání a prudké obraty mohou stav zhoršovat).

Lucie

Lucie Bystroňová

Na vaše dotazy odpovídá

MVDr. Lucie Bystroňová

Contipro

 Žádná poradna nikdy nemůže nahradit vyšetření zvířete veterinárním lékařem. Přesto vám ráda poradím, jak můžete svému zvířecímu příteli pomoci na cestě ke zdraví. 

Lucie je zkušená veterinářka, známá především svým zodpovědným a pečlivým přístupem. Nyní pomáhá s vývojem produktů z řady Aktivní zvíře.

 
Tomáš Mohelský

Na vaše obecné dotazy odpovídá

Ing. Tomáš Mohelský

Contipro

 Organizmus je složitý stroj a pro jeho správnou funkci je někdy nutné dodávat kvalitní výživové látky. 

Tomáš vystudoval potravinářskou chemii a biotechnologii, zaměřuje se na účinky aktivních látek a jejich působení nejen v těle zvířat.