fbpx

Poradna

Zátěž pri aplikaci bonharenu | 29. 1. 2019 18:01

Dobrý den, jaka je doporučena zátěž sportovního kone po aplikaci bonharenu? Co veterinář to jiný názor.. jeden tvrdí, že má mít mírný režim 1-2 dny po aplikaci ( 1. den krok, 2. den klus a pak uz normální zátěž) a druhý tvrdí, že klidně může hodinu po aplikaci normálně pracovat. Valach 11 let, nemá žádné zdravotní obtíže, dávám bonharen jako prevenci 1x ročně, je využíváný pro parkur.. Děkuji za informaci Ivana

vložil:  
Ivana

Odpověď ze dne 30. 11. -0001 1:00

Dobrý den,
děkujeme za dotaz a omlouváme se za zdržení v odpovědi, která v tomto případě není jednoduchá ani jednoznačná. Je to dáno tím, že bezpečnost Bonharenu a jeho známý vliv na organismus v tomto případě nejsou jedinými faktory. Roli hraje také individuální reakce koně na samotnou aplikaci přípravku a přítomnost veterináře. Co se týče samotného přípravku, podává se intravenózně (do žíly) a hyaluronát sodný v něm obsažený je bezpečná, tělu vlastní látka, která je přirozeně obsažena v mnoha tkáních. V případě, že je kůň jinak zdravý (Bonharen se podal preventivně) a snáší jeho podávání bez problémů, je možno s koněm pracovat již v den aplikace. Vhodné je koně po aplikaci alespoň hodinu až dvě sledovat, zda se chová normálně. Pokud je vše v pořádku, můžete s ním pracovat, ale přesto je na místě určitá opatrnost a v den aplikace bych volila lehčí práci (jako při každém jiném zásahu do organismu). Navíc každý kůň je jiný a jen samotná injekční aplikace může některé jedince rozhodit natolik, že se ten den již nedokáží na práci pořádně soustředit. Takové jedince bych raději nechala, ať se nejdříve uklidní na pastvě nebo na procházce a nenutila bych je ten den do práce, která by nepřinesla potěšení jemu ani jeho jezdci. Z výše uvedeného je jasné, že je potřeba k tomuto přistupovat individuálně. Doporučení veterinářů se mohou lišit proto, že záleží i na individuálním přístupu každého veterináře a jeho zkušenostech s přípravkem nebo obecně po aplikacích léčiv.

Lucie

Lucie Bystroňová

Na vaše dotazy odpovídá

MVDr. Lucie Bystroňová

Contipro

 Žádná poradna nikdy nemůže nahradit vyšetření zvířete veterinárním lékařem. Přesto vám ráda poradím, jak můžete svému zvířecímu příteli pomoci na cestě ke zdraví. 

Lucie je zkušená veterinářka, známá především svým zodpovědným a pečlivým přístupem. Nyní pomáhá s vývojem produktů z řady Aktivní zvíře.

 
Tomáš Mohelský

Na vaše obecné dotazy odpovídá

Ing. Tomáš Mohelský

Contipro

 Organizmus je složitý stroj a pro jeho správnou funkci je někdy nutné dodávat kvalitní výživové látky. 

Tomáš vystudoval potravinářskou chemii a biotechnologii, zaměřuje se na účinky aktivních látek a jejich působení nejen v těle zvířat.