fbpx

Poradna

OCD Slovenský čuvač | 30. 1. 2019 16:01

Fenka SČ stáří 4 roky, od cca 18 měsíců opakované kulhání, vždy léčba léky na tlumení bolesti + klidový režim. Později RTG prokázalo úlomek chrupavky, následovala operace 33. měsíc ramenního kloubu s odstraněním části nekro.chrupavky. Po roce od operace opět kulhání :-(, kt. odezní když má týden klidový režim. Zátěž nepřeháníme - krátké vycházky, má volný pohyb na zahradě, ale je to skotačivá holka, která ráda "lítá", miluje volný pohyb a ráda sprintuji, což ji samozřejmě zakazuji, ale pak stačí málo a je to zpět. Do krmení přidávám Alavis, jenže ten nám chrupavku nenahradí. Uvažuji o Gelorenu, ale přiznám se že v našem případě zázraky neočekávám. Proto se s Vámi chci rovnou poradit o injekční léčbě kloubů pomocí Bonharenu. Je pro mou fenku vhodná? Aplikuje se v narkóze? Nebo jestli existuje nějaký výzkum, nový posun v této léčbě, která by dokázala "obnovit" chrupavku? Biologická léčba? Moc Vám děkuji za opdověď!

vložil:  
Alena

Odpověď ze dne 30. 11. -0001 1:00

Dobrý den. Podle popsaných příznaků a toho, v jakém věku se problémy u Vašeho psa objevily, předpokládám, že se v jeho případě jedná o onemocnění osteochondrosis dissecans (OCD). Příčin tohoto onemocnění je více a to genetická predispozice (zejména u velkých a obřích plemen), rychlý růst, úrazy a podílí se i nevyvážená strava (tím nechci tvrdit, že je to Váš případ, ale patří mezi faktory, které vývoj tohoto onemocnění ovlivňují). V první řadě doporučuji co nejdříve opětovné vyšetření u Vašeho veterinárního lékaře a/nebo veterináře specializujícího se na ortopedii, včetně RTG. Specialista by měl mít také přehled o nejnovějších trendech v léčbě ortopedických problémů včetně onemocnění chrupavek (co se týče možnosti biologické léčby u Vaší fenky, bude záviset na konkrétní diagnóze, jestli by byla takováto léčba ve Vašem případě vhodná a také na tom, zda ji na konkrétním pracovišti provádí). Myslím si, že aplikace Bonharenu Intravenous a případné podávání Gelorenu Dog by mohlo být prospěšné, ale doporučuji nejdříve zjistit příčinu kulhání, která může, ale nemusí být stejná jako v minulosti. Nicméně předpokládám, že s ní bude souviset (může se postupně rozvinout např. osteoartritida). Vím, že omezování pohybu u mladého psa je hodně obtížné, proto doporučuji udržovat alespoň natolik klidový režim, který zvládnete. Navíc bych zde ráda apelovala na všechny chovatele zvířat, aby zvířata, která vykazují geneticky podmíněné onemocnění, nepoužívali do chovu, ubližují tím dalším generacím.

Lucie

Lucie Bystroňová

Na vaše dotazy odpovídá

MVDr. Lucie Bystroňová

Contipro

 Žádná poradna nikdy nemůže nahradit vyšetření zvířete veterinárním lékařem. Přesto vám ráda poradím, jak můžete svému zvířecímu příteli pomoci na cestě ke zdraví. 

Lucie je zkušená veterinářka, známá především svým zodpovědným a pečlivým přístupem. Nyní pomáhá s vývojem produktů z řady Aktivní zvíře.

 
 

Na vaše obecné dotazy odpovídá

Ing. Pavla Machalová, Ph.D.

Contipro

 Organizmus je složitý stroj a pro jeho správnou funkci je někdy nutné dodávat kvalitní výživové látky. 

Pavla vystudovala potravinářskou chemii a biotechnologii, zaměřuje se na účinky doplňkových látek a jejich působení v těle.