fbpx

Poradna

chrčení psa | 18. 7. 2019 2:07

Prosím mám velký problém s čivavou která chrčí jako kdyby měla něco v krku. Ovšem není to první čivava, měla jsem již dvě předešlé které již odešly a měli to taktéž. Mám pocit jako kdyby to vždy dostali odemně a dostali to jako malé a měli to až do konce života. Každá se dožila 12 let. Této je 5 let a když jsem někde něchala papírový kapesník ta kam jsem se vymrkala, tak to okamžitě vykousala a sežrala. Samozřejmě jsem je schovávala a vyhazovala a ona byla schopna je vytahnout z od. koše. Já mám dyskinezi trachei a i nějaký jiný problém s plícemi a tak jsem fenku nechala už několikrát vyšetřit vet. a snažil se jí přeléčit ATB ale bez jaké koliv reakce dostala taky ASBRIP částečně to pomohlo ale zase se to vrací. Asi jsem nějaký bacil. nosič pro ta zířata.

vložil:  
Mirka

Odpověď ze dne 30. 11. -0001 1:00

Dobrý den,
podle příznaků, které popisujete, délky jejich trvání (tzn. celý život) a plemene Vašeho psa, bych usuzovala, že se nemusí jednat o infekci, ale může se jednat o některou z vrozených vad, např. o prodloužené měkké patro nebo tracheální kolaps, případně i onemocnění srdce. Prodloužené měkké patro bývá často u plemen se zkrácenou lebkou (tzv. brachycefalická plemena) a příznaky jako dávivý kašel se mohou projevovat již ve štěněčím věku. Tracheální kolaps je onemocnění, ke kterému mají čivavy predispozici. Její příznaky bývají nejčastěji patrné až ve středním věku (kolem šesti let), projevit se mohou ale i u štěňat.

Samozřejmě tímto nevylučuji, že by příčinou potíží mohla být infekce či parazité. Sice píšete, že jste nechávala pejska vyšetřit u veterinárního lékaře, ale již nepíšete, jaká vyšetření byla provedena. V těchto případech je totiž nutná důkladná diagnostika a to včetně rentgenu hrudníku, případně i endoskopické vyšetření dýchacích cest. Při endoskopii by se zároveň dal odebrat i vzorek pro mikrobiologické vyšetření a zjistit případné patogeny v dýchacích cestách, případně i jejich citlivost k antibiotikům. To by v případě infekce pomohlo provést cílenou léčbu. Tato vyšetření nejsou levná, ale bez této diagnostiky by se na příčinu nemuselo přijít a dlouhodobá symptomatické léčba může být nakonec dražší než tato diagnostika. Proto bych Vám doporučila se objednat na veterinární kliniku, kde mají veterinárního lékaře, který se na nemoci respiračního traktu zaměřuje.

Samozřejmě dalším doporučením je zamezit čivavě v požírání kapesníků, protože toto chování může vést i k problémům v trávicím systému.

Lucie

Lucie Bystroňová

Na vaše dotazy odpovídá

MVDr. Lucie Bystroňová

Contipro

 Žádná poradna nikdy nemůže nahradit vyšetření zvířete veterinárním lékařem. Přesto vám ráda poradím, jak můžete svému zvířecímu příteli pomoci na cestě ke zdraví. 

Lucie je zkušená veterinářka, známá především svým zodpovědným a pečlivým přístupem. Nyní pomáhá s vývojem produktů z řady Aktivní zvíře.

 
 

Na vaše obecné dotazy odpovídá

Ing. Pavla Machalová, Ph.D.

Contipro

 Organizmus je složitý stroj a pro jeho správnou funkci je někdy nutné dodávat kvalitní výživové látky. 

Pavla vystudovala potravinářskou chemii a biotechnologii, zaměřuje se na účinky doplňkových látek a jejich působení v těle.