fbpx

Poradna

krev ve stolici | 21. 8. 2019 17:08

Dobrý den. Mám doma 3 měsíční štěně. Nyní týden pozoruji kašovitou stolici s příměsí hlenu a občas i krve. Veterinářka zkoumala vzorek po mikroskopem. Nyní zatím neposílala na parazitologii nikam. Mohla bych se zeptat na Váš názor popřípadě dotaz na Gangrie ? Děkuji

vložil:  
Kateřina

Odpověď ze dne 30. 11. -0001 1:00

Dobrý den. Příznaky, které popisujete mohou mít hodně příčin (dietetické chyby, zánětlivé onemocnění střev různého původu jako viry, bakterie nebo parazité, případně mohou být průjmy také projevem onemocnění slinivky břišní aj.). Diagnostika se potom odvíjí od celkového vyšetření zvířete a případně laboratorních testů (vyšetření krve, stolice).
Předpokládám, že Váš dotaz se týkal Giardií. Giardie (Giardia intestinalis zvané také G. Duodenalis nebo G. lamblia), jsou parazitičtí prvoci žijící ve střevě hostitele. Onemocnění tímto prvokem se říká giardióza nebo lamblióza a projevuje se především krátkodobým akutním průjem, který však může přejít v chronické průjmové onemocnění, průjem bývá hlenovitý. Zvířata, která vylučují parazita, nemusí mít nutně klinické příznaky. K rozvoji klinického onemocnění jsou nejčastěji náchylná mláďata nebo pacienti s oslabenou imunitou. Vzhledem k věku Vašeho štěňátka je tedy v rámci diferenciální diagnózy nutné počítat i s tímto onemocněním. Problém s diagnostikou může způsobit fakt, že vylučování cyst může být přerušované. To znamená, že pokud se ve vzorku trusu giardie nenajdou, neznamená to, že by je zvíře nemělo. Dnes se k diagnostice mohou použít mimo jiné i tzv. SNAP testy, ale je třeba počítat s jejich vyšší cenou. Doporučuji tedy další diagnostiku i léčbu konzultovat s Vaší veterinární lékařkou, která Vám jistě doporučí další postup. A jedno upozornění na závěr: je potřeba pečlivě dodržovat osobní hygienu, některá onemocnění včetně giardiózy jsou přenosná na člověka (tzv. zoonózy).

Lucie

Lucie Bystroňová

Na vaše dotazy odpovídá

MVDr. Lucie Bystroňová

Contipro

 Žádná poradna nikdy nemůže nahradit vyšetření zvířete veterinárním lékařem. Přesto vám ráda poradím, jak můžete svému zvířecímu příteli pomoci na cestě ke zdraví. 

Lucie je zkušená veterinářka, známá především svým zodpovědným a pečlivým přístupem. Nyní pomáhá s vývojem produktů z řady Aktivní zvíře.

 
Tomáš Mohelský

Na vaše obecné dotazy odpovídá

Ing. Tomáš Mohelský

Contipro

 Organizmus je složitý stroj a pro jeho správnou funkci je někdy nutné dodávat kvalitní výživové látky. 

Tomáš vystudoval potravinářskou chemii a biotechnologii, zaměřuje se na účinky aktivních látek a jejich působení nejen v těle zvířat.